14 GÜNLÜK 14 MADDELİK SIFIR GÖBEK DİYETİ

Posted by

14 günde yaklaşık 7 kilo vermenizi sağlayacak “Sıfır Göbek Diyeti” ile kısa bir zamanda göbek yağlarından kurtulup yaza formda girmeniz mümkün.

Sıfır göbek diyeti “Zero Belly Diet” kitabı ile The New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer alan yazar David Zinczenko, 2 hafta gibi kısa bir zamanda göbek eritmek için, 14 maddelik bir beslenme planı sunuyor.
Obezite yüzünden babasını kaybeden Zinczenko, gençlik dönemlerinde kilo problemleri yaşamış. Ayrıca babasından kendisine kalan genetik unsurları yok etmek için büyük bir mücadele vermiş ve son 20 yılını sağlıklı yaşam hakkında araştırma yapmaya ve yazmaya adamış.
Bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler ile yağ yakımını yavaşlatan veya engelleyen unsurları nasıl tersine çevirebileceğini de uzun yıllardır insanlara ulaştırmaya çalışıyor. Kısa bir zamanda zayıflamanıza yardımcı olacak “Sıfır Göbek Diyeti”ni ilk olarak bir arkadaşına tavsiye amaçlı hazırlamış ve daha sonra bu işi daha ciddi bir boyuta taşıyarak diyeti 500 kişi üzerinde uygulamış.
“Sıfır Göbek Diyeti” çalışmasında yer alan kişilerin 14 gün gibi gibi az bir zamanda 7 kilo verebildikleri ve göbek bölgesinin  yaklaşık 7.5 santim kadar inceldiğini gözlemlenmiş. Gıdaların genetik özellikleri göz önüne alınarak oluşturulan sıfır göbek diyeti, göbek bölgesinde depolanan yağların yakılmasına engel olan genetik yapıyı sarsarak kilo verdirmeyi hedefliyor.
Ek olarak daha önce yayınladığımız 4 hafta süren antrenman programıyla  ve  başlıklı haberlerimizi de okuyabilirsiniz.

İşte toplamda 14 gün süren ve 14 maddelik “Sıfır Göbek Diyeti”

1- Kahvaltı öncesin enerjik sabah yürüyüşü yapın

 

Sıfır Göbek Diyeti paneline katılan katılımcılardan ve bu diyeti uygulayayan Martha Chesler, diyetin sonuçlarının kısa zamanda gözle görünür bir biçimde alındığınına dikkat çekiyor. Diyeti yaklaşık 6 hafta uygulayan Chesler, hemen hemen 10 kiloya kadar zayıflamış ve bel bölgesinde 15-16 santim incelme yaşamış. Bu sonucu almasındaki en önemli noktalarından birisinin sabahları kahvaltıdan önce yaptığı yürüyüşler olduğunu belirtiyor.

Sabah yürüyüşü ritüelleri iki seviyeye sahip. Birincisi, yapılan araştırmalara göre sabah 8:00’dan güneş batana kadar yapılan aktiviteler, aktivitenin yoğunluğu önemsenmeksizin kilo alma riskini azaltıyor. Araştırmacıların ulaştığı şaşırtıcı bir sonuç ise, sabah güneşinin metabolizmayı düzenleyerek yağ yakımını artırdığı yönünde. Kahvaltı yapmadan yapılan egzersizlerde, beden enerji kaynağı olarak direkt yağ stoğunu kullanıyor. Aynı zamanda sabah yürüyüşleri kalp ve dolaşım sağlığı için de oldukça yararlı

2- Kahvaltınız yulaf ezmesi mutlaka bulunsun

 

Yeniden yulaf ezmesi mucizesi ile karşı karşıyayız. Sıfır göbek diyetine göre kahvaltıda mutlaka yulaf ezmesinden faydalanmalıyız. Zayıflamanın yanında, diyeti yapanların kolesterol seviyelerinde %25’e kadar düşüş yaşanırken, kan şekeri seviyeleri de dengelenmiş. Yulaf ezmesinin önerilen kullanımı ise sabahları yulaf ezmesi ile taze meyveleri birleştirerek yenmesi. Peki bu karışımın mucizesi nedir? Her ikisinin de çözünemeyen lifler sunması ve kanındaki kolesterol seviyesini düşürerek yararlı bakterileri beslemeleri. Bedenin bu kombinasyonla bütirik asit tuzu olarak adlandırılan bir madde üreterek yağlanmaya sebep olan unsurları ortadan kaldırıyor. Ayrıca Kanada’da yapılan bir araştırmada, çözünemeyen liflerin, açlığı kontrol etmeye yarayan ghrelin adlı hormonun salgılanmasını sağladığı bulunmuş.

3- Kırmızı meyveler

 

Beslenmenizde yeşil meyvelerden çok kırmızı renkli meyvelere ağırlık vermeniz gerekiyor. Kavundan çok kırmızı elma ya da muzdan çok çilek tercih edebilirsiniz. Bu meyvelerde flavonoid adında bir bileşen bulunmaktadır ve bu bileşen yağ depolanmasını tetikleyen genetik yapıyı durdurmaktadır.

4- Avokado tüketin

 

Panele katılanların deneyimledikleri bir başka gerçek ise, avokadonun hayatı değiştirebilecek bir meyve olduğunu keşfetmeleri. 55 yaşındaki bir katılımcı, programın ilk haftasında 3 kilo kaybetmiş ve meyve tüketiminin önemini derinlemesine kavramış. Açlık hissi ile boğuşan bu kişi, avokado sayesinde tok kalmayı başarmış. Aynı zamanda, avokadonun cilde ve tırnak sağlığına ne kadar iyi geldiğinin de altını çiziyor.

 

Avokado, göbek yağlanmasının baş düşmanlarından. Nutritioon Journal’da yayımlanan bir çalışmaya göre kalp sağlığına yardımcı yağlar içeren avokado tokluk hissi sağlıyor. Yarım avokado, yenildikten saatler sonra bile yemek yeme ihtiyacını %40 oranında azaltıyor. Dahası, doymamış yağlar bel bölgesindeki yağlanmayı da önlüyor.

5- Protein içecekleri

Test paneline katılan 29 yaşındaki Bryan Wilson 6 haftada 8 kilodan fazla zayıflamış. Protein içecekleri kimi zaman atıştırmalıklarda mükemmel bir takviye sağlayabiliyor. Hazır içeceklerde onlarca kimyasal bulunabildiğinden onlardan uzak durmak lazım. O yüzden vegan proteinlere yönelinebilir.

6- Yumurtanın gücü

Kaslarınızı güçlendirmeye yarayan makrobesinler, bu beslenme planının en önemli noktalarından birisidir. Yumurta ise protein kaynağı olarak kullanılacak en basit kaynaklardan birisi. Yumurta aynı zamanda kolin adı verilen ve kırmızı et ile balıklarda da bulunan bir besin içerir. Bu besin karaciğer yağlanmasını engeller.

7- Sıvı tüketimi

Her güne başlarken, içme suyunuzun içerisine birkaç dilim limon, portakal ya da greyfurt katmalısınız. Aynı zamanda gün içerisinde 8 bardak su tüketmiş olmanız gerekiyor. Turunçgillerin delimonen adındaki karaciğer enzimlerini güçlendiren antioksidan içerdiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

8- Protein&Lif&Sağlıklı yağ üçlüsü

Diyetin her öğününde mutlaka bu üçünü birleştirmeye çalışmalısınız. Hazır yiyecekler fazladan yağ, tuz ve şeker içerdiğinden yiyeceklerinizi olabildiğince kendiniz hazırlamalısınız. Sağlıklı çerezler, tatlandırılmamış kuru meyveler, tohumlar ya da siyah çikolata gibi besinlerden faydalanırken, özellikle yer fıstığını es geçmemelisiniz. Yer fıstığında bulunan genistein ve resvatrol, yağ depolama genlerinin işlevsizleştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

9-Kısa egzersizler

 

Uzun süreli egzersizler, zaman darlığı ya da üşenme gibi sebeplerle işleri zorlaştırabilir. Fitness salonuna gitmek, üzerini değiştirmek ya da duş almak gibi mücadelelerden kaçınan birisiyseniz, kısa egzersiz programlarına yönelebilirsiniz. Yeni Zelanda’da yapılan araştırmalar, hem erkeklerin hem de kadınların öğünlerden önce 10 dakikalık egzersiz yapmalarının oldukça yararlı olduğunu ortaya koyuyor.

10- Besin takviyelerinizi gözden geçirin

Eğer her gün probiyotik ve vitamin takviyesi alıyorsanız, stratejinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Yüksek B vitamini seviyeleri obezite ve diyabet ile uzun süredir ilişkilendirilmekte. Bunun nedeni yağ genlerini tetiklemesi olarak gösteriliyor. Günlük multivitamin desteği iyi olabilir; ancak kendinizi “daha fazla vitamin daha iyidir” inancından vazgeçirmelisiniz. Aynı zamanda, ConsumerLab.com’un yürüttüğü bir araştırma, piyasada satılan probiyotiklerin iddia ettiklerinden daha az miktarda sağlıklı bakteri içerdiğini ortaya koyuyor

11- Tatlı olarak siyah çikolata ve dut

 

Yapılan yeni bir araştırma ortaya koyuyor ki, kakaoda bulunan antioksidanlar kilo alınmasını engelleyerek kan şekeri seviysini düşürüyor. Aynı zamanda, Luisiana State University’de yapılan bir araştırmaya göre çikolata içerisinde bulunanlar midemizdeki mikroplarla fermante olduğunda insülin direncine sebep olan genlerin işlevsiz kalmasına ve ödem oluşumunun durmasına neden oluyor. Dut ise bu fermantasyon sürecini hızlandırarak kilo vermeyi tetikliyor.

12- Doğal somon balığı tüketin

Metabolizmanızı hızlı tutmak için ve yağlarla savaşmak için balık kadar değerli bir kaynak olamaz. Somon da bu balıklar arasında en öne çıkanlardan. Soğuk sularda yetişen ve kalp sağlığı açısından vazgeçilmez olan omega -3 barındıran somon balığını tüketirken, çiftlik balığı yerine doğal somon balığı tüketmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü doğal somon balığında, kilo almanıza sebep olabilecek omega- 6 yağ asitleri çiftlik balıklarına kıyasla 20 kat daha az bulunuyor.

13- Yer fıstığı ezmesine güvenin

Gerçek yer fıstığı ezmesi sadece fıstık ve belki biraz tuzdan yapılır. Yer fıstığı ezmesi doymamış yağ, lif ve metabolizmanı hızlandıran protein barındırır. Ancak yer fıstığı ezmesinin kilo verme konusunda gizli bir silahı daha var: Genistein! Genistein obeziteyi tetikleyen genler üzerinde direkt olarak etki sahibi olduğu için vücudunuzun yağ depolama eğilimini yok eder.

14- Salata tüketimi

Miktar olarak fazla, kalori açısından düşük seviyedeki yeşilliklerden faydalanmakta yarar var. O yüzden öğünlerinizde bolca salata tüketmelisiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir