Çalışan Anneler müjde” Çocuk Bakımı İçin Bakıcı Yardımı”

Posted by

6.12.2014 Haber Türk ve diğer gazetelerde yayınlan haber ile ,doğum yapan ve çalışan Anneler bakıcı parası ödeme yardımı yapilacağı haberi vardı.Bu haberi tüm kadınlarımıza duyurmak istedim.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan,yaptığı bu açıklama ile tüm kadınları sevindirmiştir.Teşekkür  ediyoruz.Çünkü çoğu kadınımız maddi durumdam ve bakıcak kimsesi olmadığından,ya çocuk sahibi olmaktan kaçınıyor yada işten ayrılmak zorunda kalıyordu.

Doğumdan sonra işe dönen annelere müjde. Çocukları 3 yaşına gelene kadar, ayda bin lira bakıcı yardımı yapılacak. Sistemden 0-2 yaş arasında çocuğu olan tüm çalışan anneler yararlanabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni yılda yaşama geçireceği ‘5 bin anneye 5 bin bakıcı’ projesinin ayrıntıları netleşti. ‘Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ kapsamında, çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak. Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

BAŞKAN AÇIKLADI

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukları 36’ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işm gücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, “Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir