İSTENMEYEN TÜYLERİ AZALTMANIN BASİT YOLLARI

Posted by

Vücudumuzda bulunan tüyler aslında yalıtımı sağlar. Bunun için önemlidir. Ancak eller, ayaklar, yüz ve sırt gibi vücudun görünen alanlarda istenmeyen tüyler birçok kadının karşılaştığı temel sorunlardan biridir. İstenmeyen tüyler, genellikle vücuttaki hormon, bazı ilaçlar, düzensiz adet döngüsü veya hamilelik nedeniyle oluşur. Ağda, lazer epilasyon, elektroliz gibi birçok yeni teknikler istenmeyen tüyleri yok etmek için kullanılmaktadır.
1. Yüzdeki istenmeyen tüyler için şeker limon karışımı
Limon suyu ve şeker karışımı yüzünüze doğal bir peeling olacaktır. Ayrıca limonun ağartıcı özelliği olduğu için cildinizin renginin açılmasını sağlayacaktır. Bu karışım vücudunuzun her bölgesinde istenmeyen tüyleri de yok etmeye yardımcı olacaktır.
1
Malzemeler:
Şeker 2 çorba kaşığı
Su 10 yemek kaşığı
Limon suyu 2 çay kaşığı
Bir küçük kase
Yöntem:
Küçük bir kasede şeker ve suyu karıştırın. Şeker tamamen çözüldükten sonra içine limon suyunu da ekleyin. Bu karışımı tüylerin çıkış yönüne doğru yüzünüze sürün. Bu karışım cildinizde 15-20 dakika kadar beklesin. 20 dakika sonra elinizde hafifçe ovalayarak cildinizi yıkayın. Yüzünüzdeki tüylerin azalmasını görmek için bu işlemi haftada iki veya üç kez uygulayın.

İstenmeyen tüyleri azaltmanın basit yolları – Sayfa 2
PaylaşTweetlePaylaşGönderYorumla
Sayfa 2 / 5
2
2. Bacak ve kollardaki istenmeyen tüyler için Şeker, bal ve limon karışımı
Su, limon, şeker ve bal ile karıştırılarak elde edilecek karışım vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmak için çok iyi bir çözümdür. Bu karışım balmumu gibi davranacaktır. Aslında ağda gibi olacaktır. Ancak ağdadan çok daha etkilidir.
Malzemeler ve Araçlar
Şeker 1 yemek kaşığı
Limon suyu 1 çay kaşığı
Organik bal 1 çay kaşığı
Su (isteğe bağlı macun yapmak için)
Mısır nişastası 1 ila 2 çay kaşığı
Bez ya da ağda bezi
Karışımı sürmek için spatula
Yöntem:
Küçük bir kapta, şeker, limon ve balı iyice karıştırın. Karışımın akıcı bir hal alması için bir kap içinde 3 dakika boyunca ısıtın. Eğer çok sert olursa içine biraz su ilave edebilirsiniz. Ardından hazırladığınız karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra spatula ile tüylerin bulunduğu bölümlere bol miktarda sürün. Üzerine ağda bezini örtün ve elinizle iyice ovun ve
tüylerin çıkış yönlerinin tersine çekin. Tüm tüylerinizi aldıktan sonra uygulama yaptığınız alana mısır nişastası sürün. Böylece vücudunuzda kalan karışım parçalarını toplamanıza yardımcı olacaktır.

3. Şeker ve Pekmez karışımı
Pekmez veya mısır şurubu ile şeker karışımı yukarıda belirttiğimiz diğer karışımlar gibi ettili olacaktır. Magnezyum hormonları dengelemeye yardımcı olmaktadır ve pekmez de magnezyum açısından çok zengindir. İstenmeyen tüylerden yavaş ama etkili olarak kurtulmanızı sağlayacaktır.
Malzemeler
Bir su bardağı şeker
Pekmez veya koyu mısır şurubu
Yarım limon suyu
Kumaş veya ağda bandı
Kase
Yöntem
Mikrodalgaya girebilecek bir kase içine şeker ve pekmezi ekleyin. 3 dakika boyunca mikrodalga içinde tutun. Şeker tamamen eridikten sonra içine limon suyunu ilave edin. İyice karıştırın ve gerekirse tüm malzemeyi iyice karıştırmak için yeniden mikrodalga içinde 2 dakika tutabilirsiniz. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ardından ağda gibi tüylerinizin üzerine bu karışımı sürün ve bir bezle çekin. Bu karışım kol ve bacak gibi kalın tüylerin azaltılmasında daha etkilidir.

4. Mercimek ve Patates
Sarı mercimek ile Patates birlikteliği istenmeyen tüylerin yok edilmesinde etkilidir. Patatesin doğal ağartma özelliği
vardır.
Malzemeler
Bir patates
Sarı mercimek Bir kase
Bal bir çorba kaşığı
Limon suyu 4 yemek kaşığı
Bez
Yöntem:
Sarı mercimeği bir gece önceden suda bekletin. Patatesleri de bir kaba koyun ve ezin veya rendeleyin. Mercimek ve patatesi bir hamur haline getirin. Her ikisinin de suyunun olmadığından emin olun. Bu karışıma limon suyunu da ilave edin. Bu karışımı istenmeyen tüylerin üzerine sürün. Yaklaşık 20 ila 30 dakika bu karışım kuruyuncaya kadar vücudunuzda bekletin. Ardından elinizle bu macunu vücudunuzdan çıkarın. Bu uygulama sonrasında istenmeyen tüylerinizin çıktığını göreceksiniz. Etkili olması için haftada iki veya üç kez bu uygulamayı yapın.

5. Şap ve gül suyu karışımı
İstenmeyen tüyleri yok etmek için Hindistan ve Pakistan’daki kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılan yöntem şap ve gülsuyu karışımıdır. Şapı toz halinde piyasada kolayca bulabilirsiniz.
Malzemeler
Şap tozu Yarım tatlı kaşığı
Gül suyu iki-üç çorba kaşığı
Zeytin yağı veya susam yağı (birkaç damla)
Uygulama için Pamuk top
Yöntem:
Bir kaseye gül suyu ve sapı dökün ve iyice karıştırın. Toz Şapın tamamen gülsuyu içinde eritin. Bir pamuk alın ve bu karışımın içine batırın ve istenmeyen tüylerin bulunduğu yere sürün. Karışımı sürdüğünüz yerler tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Ardından bu işlemi bir kez daha yapın. Bir saat içinde istediğiniz kadar tekrarlayın. Sadece cildiniz hassas ise o zaman bu işlemi 20 dakika içinde sonlandırın.
İşlem sona erdikten sonra bu alanları iyice yıkayın ve nemlendirmek için zeytinyağı veya susam yağı sürün. Bir kaç hafta boyunca bu işlemi haftada üç-dört kez tekrarlayın. İstenmeyen tüylerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir